پارچه ضد چروک نانو | نانو ضد چروک کردن انواع پارچه

مقدمه:

شرکت نانو نسج چلیپا با ارائه‌‌ی يک فناوري جديد در حوزه پوشاک و منسوجات نانو، قادر است هر نوع پارچه‌ای را به يک پارچه با خواص مورد نیاز و سفارشی تبديل نماید. این فناوری مقرون‌ به‌صرفه‌ی منحصربه‌فرد قابل اجرا ( پوشش ) بر سطوح الیاف طبیعی و مصنوعی می‌باشد.

 نانو نساجی تکمیلی ضد چروک کردن پارچه چیست ؟

الیاف سلولزی نظیر پنبه از دیرباز در صنعت نساجی مورد استفاده قرار می گرفتند. امروزه با وجود پیشرفت و توسعه الیاف بشرساخت، همچنان الیاف سلولزی در زمره پرمصرف ترین الیاف در تولید منسوجات به شمار می روند. یکی از مهم ترین معایب استفاده از منسوجات سلولزی، عدم ثبات ابعادی و ایجاد چروک در ساختار منسوجات می باشد. از اوایل دهه بیستم میلادی تحقیقاتی به منظور ضد چروک کردن این منسوجات صورت گرفت. محققین استفاده از ترکیبات شیمیایی گوناگون نظیر رزین های فرمالدئید و پلی کربوکسیلک اسیدها را به منظور رفع این مشکل پیشنهاد کردند. در سال های اخیر با پیشرفت فناوری نانو، برخی مواد نانوساختار نیز به گروه ترکیبات ضد چروک اضافه شده است.
انواع روش های ضد چروک کردن پارچه:
  • روش های فیزیکی
  • روش های شیمیایی

تکمیل ضد چروک کردن پارچه نانو در این شرکت فقط از روش های شیمیایی استفاده می شود.

از آنجایی که خاصیت آب دوستی الیاف سلولزی علت اصلی ایجاد چروک در این منسوجات به شمار می رود، لذا به منظور جلوگیری از تاثیرات آب بر پیوندهای بین زنجیری سلولز، رویکردهای ذیل پیشنهاد می شود:

1. استفاده از رزین: این تکمیل با انسداد منافذ میان الیاف مانع دستیابی مولکول های آب به مناطق آمورف ساختار سلولزی، ثابت شدن زنجیر الیاف در محل اولیه خود و عدم جابه جایی و ایجاد چروک می شود.
2. استفاده از عوامل ایجاد پیوند عرضی (کراس لینک کننده ها): موادی که قابلیت ایجاد پیوند عرضی دارند، در زمان تکمیل منسوج وارد بخش نیمه کریستالی و آمورف سلولز شده و با ایجاد اتصال عرضی مانع از حرکت زنجیرها می شوند.

 

به کارگیری نانوساختارها در تکمیل ضد چروک

استفاده از نانوذرات تیتانیوم دی اکسید همراه با مواد دیگر که عمدتاً در دسته عوامل اتصال عرضی هستند، سبب بهبود چروک پذیری پنبه می شود. استفاده از ترکیب DMDHEU-nanoTiO2 سبب ایجاد خاصیت ضد پرتو فرابنفش و بهبود استحکام پارگی پارچه نیز می شود. از مزیت های دیگر استفاده از نانو TiO2به عنوان کاتالیزور، کاهش مقدار فرمالدئید آزاد ناشی از به کارگیری DMDHEU و رفع مشکل کاهش استحکام منسوجات سلولزی به دلیل استفاده از کاتالیزور تولید کننده اسید است. رویکرد دیگر برای تحلیل نقش نانو ذرات، قرارگیری نانو ذرات مابین الیاف است که سبب محدود شدن حرکت زنجیرهای سلولز شده و از این طریق از چروک شدن پارچه جلوگیری می نماید. این عملکرد در شکل 10 و11 قابل مشاهده است.

ترکیب دیگری که در این گروه از تکمیل های نانو قرار می گیرد، استفاده از سُل نانو دی اکسید تیتانیوممی باشدکه به روش سل-ژل و توسط پیش ماده تترابوتیل اورتوتیتانات (TBOT) و سیتریک اسید همراه با اتانول تولید می شود. استفاده از این ترکیب سبب ایجاد خاصیت ضد چروکو ضد پرتو فرابنفش همزمان، سفیدکنندگی و افزایش استحکام می شود. ایجاد پیوند عرضی استری بین سیتریک اسید و سلولز توسط آزمون FTIRو خاصیت ضدچروک از طریق آزمون بازگشت از چروک (Crease recovery angle)قابل ارزیابی است.در این روش مهم ترین عامل در میزان بازگشت از چروک، غلظت کاتالیزور سدیم هیپوفسفیت است و سیتریک اسیددر تهیه سل NTOنقش مهمی ایفا می کند .


ضد چروک پارچه . پارچه ضد چروک نانو . نانو تکمیل ضد چروک . نانو تکمیل ضد چروک پارچه . ضد چروک کردن پارچه . تکمیل کردن پارچه . ضد چروک پارچه